by Szendi Horváth Éva
A tárlat a stryszawai múzeum fajátékait, illetve az alkotóikról 22 fotót mutat be. Az intézmény a népi fajátékok őrzésének az egyik leghíresebb központja.
A fajátékokat készítését a XIX. század első felében a żywieci központban kezdték el. Bár csak csak melléktermékei voltak a különböző faipari termékek gyártásának, eladásuk mégis hasznot hozott az ezzel foglalkozó családoknak.
Egy idő után a játékkészítés önálló kézműves tevékenységgé vált. A családok egyes tagjai a gyártás kölönböző fázisaival foglalkoztak A játékkészítés hagyományai nemzedékről nemzedékre öröklődtek, annak köszönhetően, hogy az egész familia részt vett a gyártásban.
A tevékenység kezdeti időszakában maguk a termelők foglalkoztak az értékesítéssel. Termékeiket a környező piacokon, vásárokon adták el. Az idő múlásával a játékkereskedelmet azonban közvetítők vették át, aminek köszönhetően a helyi játékok eljutottak Lengyelország különböző részeire is.
A helyi alkotók a játékkészítési hagyományokat a mai napig ápolják. Nélkülük, valamint tudásuk és készségeik családjtagjaiknak való átadása nélkül nem létezhetne a hagyományos fajátékok világa.
A kiállítás július végéig megtekinthető.
Fotó: Hegedüs Róbert,
Forrás: Lengyel Intézet