A fagy birodalma

2022. 23. 10., 10:53pm
11 év után ismét a világ jeges tájain kalandozhatunk a TV képernyőjén

 

Újra beléphetünk a Fagy birodalmába 11 évvel az első Frozen Planet széria után. A BBC Earth magyar csatornáján október 30-tól látható az a lenyűgöző természetfilm sorozat, amely 6 epizódban mutatja be a bolygónk olyan részeit, ahová csak a televízió segítségével juthatunk el. Élménye, látványa talán segíthet abban, hogy többet tegyünk a Föld és az élővilág megmentéséért.

11 év nagyon hosszú idő. Földünk több mint 4000-szer megfordult tengelye körül, közben sosem látott események egész sora történt meg velünk. Háborúk, forradalmak, újkori népvándorlások, hogy a pandémiáról ne is beszéljünk. 11 év nagyon hosszú a globális felmelegedés szempontjából is.

Kutatók szerint a világ óceánjai nagyjából 1970 óta folyamatosan melegszenek, és nem kérdés, hogy ennek a tendenciának az oka az emberi tevékenység. Nagyon sok olyan változásnak lehettünk tanúi, amelyek az elmúlt évszázadokban példa nélküliek voltak: az emberiség technikai civilizációja sosem látott káros hatást fejtett ki a bolygóra. A nehézipar fejlődésének tudható be az a nagyfokú környezetszennyezés, mely üvegházhatást okozó gázokat bocsátott a levegőbe. Az egyik legszennyezőbb tevékenység pedig a textil ipar. 1993 óta a hőelnyelés megduplázódott. Az antarktiszi jégolvadás a triplájára nőtt, Grönlandon megkétszereződött az olvadás üteme. Közép-Európa és Észak-Ázsia gleccserei az előrejelzések alapján 2100-ra elveszítik jégmennyiségük 80 százalékát, ha tovább tart a jelenlegi óriási szén-dioxid kibocsátás.

2011-ben a Frozen Planet (magyar címén A fagy birodalma) sosem látott élményt és betekintést mutatott a nézőknek a fagyos tájak életébe. 11 évvel később pedig hat fantasztikus új epizóddal jelentkezik a sorozat, amely ezúttal az első sorozattal ellentétben, nem csupán az Északi-sarkra és az Antarktiszra tért vissza, hanem a bolygó egymástól legtávolabbi pontjaira.

A BBC stábja a világ leghidegebb tájain élő állatfajokat is felkutatta: magas hegységekben, fagyos sivatagokban, hófödte erdőkben és jéghideg óceánokban egyaránt forgattak.

Bármilyen hihetetlenül hangzik számunkra: mindegyik kontinensen található fagyott élőhely, tehát sokkal közelebb van hozzánk ez a misztikus világ, mint gondolnánk. A különleges forgatási helyszínek között volt többek között Norvégia, Peru, Chile, Kanada, Mongólia, Új-Zéland, sőt meglepő módon Kenya is. A BBC és a The Open University mellett több koprodukciós partner is közreműködött a négy évig készülő sorozatban, melynek látványa egészen biztosan felejthetetlen élményt nyújt mindenkinek.

A bemutatásra kerülő helyszínek az utolsó igazi vadonok a földön, olyan helyek, ahol minden nap igazi kihívás egy szélsőséges környezetben a túléléshez.

A legmodernebb kameratechnológiával, ultra-nagy felbontásban készültek a felvételek, melyek egyszerre mutatnak be drámai pillanatokat és intim történeteket, miközben szenzációs természeti látványban lehet részünk. Amíg még láthatjuk mindezt. Mert ahogyan a hőmérséklet soha nem látott mértékben emelkedik, úgy tűnnek el - szó szerint - a fagyott bolygó egyes részei a szemünk elől. A sorozat alkotásában olyan tudósok vettek részt, akik egész életüket annak szentelik, hogy kutassák, mit jelentenek ezek a változások, nem csupán az ott élő állatok és emberek, hanem a bolygó egészének számára is.

A világpremier után, október 30-ától a magyar nézők is megtekinthetik ezt a páratlan természetfilm-sorozatot. A fagy birodalma ugyanis ekkor, vasárnap este indul a BBC Earth magyarországi csatornáján. Íme, a hat epizód rövid ajánlása az alkotóktól:

  1. Fagyott világok

“Az első rész a világ aljától a tetejéig kalandozva mutatja be a fagyott tájakat. Az Antarktiszról indulva Himaláján és Szibérián keresztül, a Jeges-tenger felé haladva egészen Grönlandig jutunk el, s közben az állatvilág egészen különleges, néhol drámai, máshol vicces történéseit tudjuk bemutatni” – Alex Lanchester, producer

  1. Fagyott óceán

“Bolygónk fagyos tetején járunk, az Északi-sarkvidéken, ami nem más, mint a világ legkisebb óceánja, ami az év hat hónapjában fagyott. A tavasz beköszöntével azonban drámai átalakulás történik, a szilárd jégből nyílt óceán less. Az itt élő állatok tehát a víz és a jég állandóan változó világában élnek, ehhez kell folyamatosan alkalmazkodniuk” – Rachel Scott, producer.

  1. Fagyott csúcsok

„A Föld minden kontinensén találhatunk olyan helyeket, ahol a magasság fagyott élőhelyeket hoz létre. Az Egyenlítő közelében fekvő magányos hegyektől, például Kenya-hegytől, amelynek csúcsairól éjszakai fagy ereszkedik le, a Himalája tartósan befagyott gleccsereiig, a bolygó legmagasabb csúcsaiig, mindegyiknek megvan a maga egyedi kihívása.” – Alex Lanchester, producer

  1. Fagyott dél

„A 4. epizód a bolygónk alján található óriási jégdarabról, az Antarktiszról szól, amelyet a Föld egyik leggazdagabb óceánja vesz körül, amely táplálja és fenntartja az Antarktisz élővilágát. Ez a rendkívüli hely is folyamatosan melegszik, így a jég olvad. Az ott élő állatok sorsán keresztül szembesülünk ezzel, és azzal, hogy mi várhat még erre a nagy fehér sivatagra.” OrlaDoherty producer.

  1. Fagyott földek

“Ebben a részben a legészakibb szárazföldi részeken járunk, még mielőtt elérnénk a Jeges-tengert. A Boreális erdő és a tundra állatai szélsőséges kihívásoknak vannak kitéve, hiszen az év 6 hónapjában extrém hideget, a másik felében viszont folyamatos melegedést kell túlélniük.”Jane Atkins producer.

  1. Fagyott birodalmunk

“A 6. és egyben befejező epizód tartalmazza a legfontosabb üzenetet:vegyük komolyan a klímaváltozást!  Nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy mi történik a világ más részein, hogy pusztulnak el egyedi környezetek és élőlények. Ez a rész kendőzetlenül bemutatja a valóságot, a témán dolgozók kutatók és tudósok szempontjait, hogy felhívjuk a figyelmet, még mindig nincs késő cselekedni.” – James Reed producer.

A Fagy Birodalma II. sorozat október 30-tól, 18 órai kezdettel látható a BBC Earth csatornán.

Trailer itt: https://www.youtube.com/watch?v=MJ_lsHghMB0

A BBC Earth csatorna Magyarországon a MagyarTelekom, a DirectOne és a DIGI egyes csomagjainak előfizetésén keresztül érhető el.