133 napra duzzadt a szakemberhiány

2021. 14. 04., 12:14pm
Újra a koronavírus-járvány kitörése előtti szintre emelkedett a szakemberhiány.

Újra a koronavírus-járvány kitörése előtti szintre emelkedett a szakemberhiány. Átlagosan 133 napot kell várni szakemberre. Két héttel többet, mint 2020 júliusában, és mindössze két nappal kevesebbet, mint múlt év februárjában, a pandémia előtt – jelentette be a Mapei Kft. Az országos kutatás 4450 fő megkérdezésével készült.

A legalacsonyabb a szakemberhiány Komárom-Esztergom megyében (110 nap) és Tolna megyében (114 nap). A legmagasabb a szakemberhiány Hajdú-Bihar megyében (150 nap) és Csongrád-Csanád megyében (149 nap).

Országosan a legkevesebbet ácsra kell várni, 94 napot. A legtöbbet gépészre, 157 napot, és villanyszerelőre, 145 napot.

„A jelenlegi 133 nap nagyon hosszú várakozási idő, az ideális egy-két hónappal szemben. Az adatokból úgy tűnik, hogy a szakemberhiány pandémia előtti szintre emelkedésében vélhetően az otthonteremtési és felújítási támogatások hatására javuló felújítási hajlandóság játszik szerepet” – mondta Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője.

Ezt látszik alátámasztani, hogy jelentősen, 16 százalékkal nőtt a generálkivitelezők vállalási ideje. Jelenleg 113 napot kell generálkivitelezőre várni, a pandémia előtti 97 nappal szemben. A legkritikusabb a helyzet Veszprém és Heves megyében, ahol egyaránt 189 nap a várakozási idő generálkivitelező esetén.

A kutatás keretében felmérésre került az otthonfelújítási támogatás igénylési hajlandóság. A felújítást tervezők 26 százaléka biztosan igénybe veszi az otthonfelújítási támogatást. További 35 százalék talán, még nem döntötte el, de lehetségesnek tartja.

Az adatokból kitűnik, hogy a közép-magyarországi és dunántúli megyékben magasabb az otthonfelújítási támogatás igénybevételi hajlandóság, míg az észak-magyarországi és alföldi megyékben alacsonyabb.

Az otthonfelújítási támogatást biztosan igénylők aránya Pest, Baranya, Zala és Győr-Moson-Sopron megyében a legmagasabb, egyaránt 30 százalék. A legalacsonyabb az otthonfelújítási támogatás igénybevételi hajlandóság Bács-Kiskun és Vas megyében (18 százalék), valamint Békés megyében (20 százalék).

A kutatás módszertana

A szakemberhiány felmérésére 2020 februárja óta harmadik alkalommal készült nemre, településtípusra és régióra reprezentatív mintán országos kutatás. A legutóbbi adatfelvétel ideje: 2021. február. Elemszám: 4450 fő. Az adatfelvétel önkitöltős online kérdőívvel történt.

A kutatás célja megismerni a szakemberhiány mértékét Magyarországon. Kutatásunkban szakemberhiányként azt definiáltuk, hogy aki az elmúlt 1 évben keresett szakembert, mennyi időt várt a megkereséstől a munka elkezdéséig.

A kutatás eredményéről készült összefoglaló az alábbi linken letölthető: https://bit.ly/3vUCKI0

Honlap: www.mapei.hu

Tények a Mapei Kft.-ről

A Mapei Kft. az építőipari segédanyaggyártás és -forgalmazás egyik legjelentősebb piaci szereplője Magyarországon. 1991. szeptember 1-jén jött létre az osztrák Mapei GmbH alapításában, a Mapei S.p.A. leányvállalataként.

Mapei Budaörs

A vállalat jelenleg 211 főt foglalkoztat, 2020-ban 22,7 milliárd forint volt a nettó belföldi árbevétele.

Mapei Sóskút

A Mapei Kft. egy 15 000 m2 összterületű gyárat és raktárat üzemeltet Sóskúton, ahol éves szinten több mint 76 ezer tonna terméket állít elő.

Küldetés

A fenntartható fejlődés szem előtt tartásával, tartós, környezetbarát termékeinkkel, megoldásainkkal és minden tudásunkkal segítjük az építőket és az építtetőket a jövő épületeinek megalkotásában – és erre mindenkor készen állunk!

Szerepvállalás

A Mapei Kft. elkötelezett az építőipar kultúrájának fejlesztéséért. 2015-ben megalapította a Mesterek Mestere Díjat, melynek célja elismerni a kiemelkedő színvonalú építőipari szakmunkát, majd 2016-ban a Magyar Építőipari Szakemberek Közösségét, hogy fejlődési lehetőséget és támogatást biztosítson a szakembereknek.

Fontosabb elismerések

A vállalat szakemberképzésért tett erőfeszítéseit 2010-ben gazdasági miniszteri kitüntetéssel ismerték el. 2006-ban először, majd 2015-ben másodszor is elnyerte a Legjobb Munkahely címet. 2016-ban Construma terméknagydíjat és Üzleti Etikai Díjat nyert. 2017-ben a Nemzetgazdasági Minisztérium Díj a sikeres vállalkozásokért elismerésében részesült a vállalat, a hónap beruházója lett.

A Mapei csoport

Az 1937-ben Milánóban alapított Mapei mára a világ legnagyobb gyártója az építőipari ragasztók, fugázók és szigetelőanyagok terén. A Mapei a 60-as évektől kezdve nemzetközi terjeszkedési stratégiát követ azért, hogy közelebb kerüljön a helyi igényekhez, és hogy a szállítási költségeket minimálisra csökkentse.

Jelenleg a Mapei Csoport 89 leányvállalattal és 83 gyártóegységgel rendelkezik világszerte.